• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Стаття Генерального консульства України в Сан-Франциско під назвою: "Український кінематографічний продукт на екранах Універсального багатокультурного фестивалю кіно в Лос-Анджелесі" в газеті "Діаспора"
Опубліковано 07 червня 2013 року о 20:09

Українська кінематографія має свою цікаву історію, коріння якої сягають кінця 19 – початку 20 століття.

Так, у 1893 році головний механік одеського Імператорського Новоросійського університету Йосип Тимченко  став автором і конструктором прототипу сучасного кінознімального апарату та апарату для кіно проекції, що сприяло створенню перших в світі кінозйомок. В 20-х роках початку нового століття із заснуванням Всеукраїнського фотокіноуправління пов’язані і  реконструкції Першої державної Одеської кінофабрики та Ялтинського підприємства, а також початок діяльності Київської кінофабрики, яка в майбутньому перетворились на одну з найбільших у світі на той час кіностудій – Київську кіностудію ім. Олександра Довженка.

Кінець 1920 років позначився зародженням нового напрямку українського кіномистецтва – „модерністської”, яскравим прихильником якої були режисери  Лесь Курбась, Іван Кавалерідзе.

Фільми О.Довженка, без сумніву, відіграли визначну роль у становленні українського кіномистецтва та піднесли вітчизняний кінематограф до світового рівня. Так, у 1958 році на Всесвітній виставці в Брюселі (Бельгія) 117 видатних критиків і кінознавців із 26 країн світу визнали  фільм "Земля" О.Довженка одним з найкращих картин усіх часів і народів. Стилістика, створена визначним українським кінорежисером, поклала початок напряму, який визначають як «українське поетичне кіно».

В 1930 році в радянській Україні з’являється перший звуковий фільм - документальна стрічка Дзиги Вертова "Симфонія Донбасу", а згодом глядачі могли оцінити звукову роботу художнього фільму О.Соловйова "Фронт".

Складні часи пережила українська кіноіндустрія за часів Другої світової війни та в повоєнні роки, але не зважаючи на значний політичний тиск та сталінську ідеологію, українське кіномистецтво було відзначено народженням справжніх кіно шедеврів. До них можна віднести й фільм  "Райдуга" Марка Донського за сценарієм Ванди Василевської, який здобув міжнародне визнання та отримав низку нагород.

В 1970-1980 роки активно розвивається мистецтво кіноанімації та неігрового кіно, підтвердженням чому стали стрічки науково-популярного жанру «Чи думають тварини?»«Сім кроків за обрій» режисера Фелікса Соболева, серіал «Як козаки…» Володимира Дахна, «Солом'яний бичок» Леоніда Зарубіна, «Чумацький шлях» Володимира Гончарова, «Пригоди капітана Врунгеля» Давида Черкаського та багато інших.

Яскравою своєрідною кіноемблемою часів перебудови став фільм Юрія Іллєнка "Лебедине озеро.Зона" (1989).

Сучасне українське кіномистецтво,  переживаючи непрості часи, не спинає свій розвиток.  Його популяризації сприяють  роботи нового покоління кіно митців та здобуття ними міжнародного визнання.

Так, у 2001 році початківець-постановник Тарас Томенко здобуває перемогу в документальній програмі секції «Панорама» Берлінського міжнародного фестивалю  (Берлінале) за короткометражний фільм „Тир”, а в  2003 році свого "Срібного ведмедя" на цьому ж фестивалі здобуває анімаційна стрічка українського аніматора Степана Коваля "Йшов трамвай №9". В цьому ж році на здобуття премії "Оскар" претендував  фільм "Мамай" Олеся Саніна. 

У 2005 році документальна стрічка "Подорожні"  молодого українського режисера Ігоря Стрембицького отримала "Золоту пальмову гілку" на престижному Каннському кінофестивалі.

В квітні 2013 року переможцем Універсального багатокультурного фестивалю кіно 2013 року м.Лос-Анджелес в категорії мультиплікаційний короткометражний фільм було визначено український мультиплікаційний цикл „Народна мудрість” Степана Коваля з врученням українському консулу грамоти „Certificate of Excellence” за найкращий мультиплікаційний короткометражний фільм.

«Народна мудрість» – серія мультиків, у якій за допомогою прислів’їв і приказок відображається уся багатоманітність та різнобарв’я українського колориту. У 50 серіях мультфільму на екрані ожили найяскравіші зразки мудрих висловлювань нашого народу.

Сповідаємось, що про здобутки українського кінематографії будуть все частіше говорити сучасні кіноексперти та непересічні поціновувачі кіномистецтва, оцінюючи колорит та індивідуалізм українського акценту в цій галузі, а широке коло глядачів отримає справжню насолоду від найкращих українських кінострічок.

 

 

газета "Діаспора",

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux