• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Культурно-гуманітарне співробітництво
Опубліковано 23 липня 2020 року о 23:01

Інформація надана станом на середину 2020 року

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та США базується на чотирьох профільних угодах, зокрема Угоді між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 07.05.1992 р., Угоді між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про охорону і збереження культурної спадщини від 12.03.1994 р., Меморандумі про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо основних напрямів та цілей програми допомоги з боку Агентства США з міжнародного розвитку, Міжвідомчому Договорі від 29.03.2005 р. про співробітництво між Державним комітетом архівів України та Меморіальним музеєм Голокосту Сполучених Штатів Америки.

Існуюча договірно-правова база дозволяє розвивати і поглиблювати усі напрямки двосторонньої гуманітарної співпраці, зокрема забезпечити широке представлення американській громадськості традицій, історії та культурно-мистецьких надбань України.

Різні напрямки українського мистецтва яскраво представлені на теренах США. Це і мистецькі виставки, і концерти академічної музики та класичного співу, а також фольклорної музики, гастролі естрадних виконавців та кінопокази.

Важливою складовою роботи у культурно-гуманітарній сфері є тематика Голодомору 1932-33 рр. в Україні. У 2015 р. в центрі м.Вашингтон було встановлено меморіал жертвам Голодомору.

Протягом останніх декількох років такі українські зірки, як переможниця «Євробачення-2004» Р.Лижичко, співак Monatik, гурти «Океан Ельзи», «DakhaBrakha» та «KAZKA», популярні естрадні виконавиці А.Приходько й Б.Блессінг, фольклорний дует «Гердан» (С.Горохівська і А.Підківка), гурт бандуристів «Шпилясті кобзарі», оперні співаки Ю.Міненко та С.Соловій, піаністи П.Гінтов, В.Самошко й О.Скідан, скрипачі О.Каськів та О.Семененко, Національний симфонічний оркестр Одеської Філармонії і Київський Симфонічний оркестр, а також Національний академічний ансамбль народного танцю ім. П.Вірського демонстрували свою майстерність на концертних майданчиках Америки. У США за останні п’ять років із успіхом пройшли кінопокази таких українських стрічок, як «Добробати», «Додому», «Холодна кров», «Кіборги», «Поводир», «Хайтарма», «Плем’я» та «Російський дятел». У 2019 р. на HBO великої популярності набув міні серіал про події в Україні під назвою «Chernobyl», а на Netflix вийшов фільм про Революцію гідності «Winter on Fire. Ukraine`s Fight for Freedom». Свою подорож країною розпочала тематична виставка, присвячена українським воїнам на Донбасі «Not just the bullets» та продовжує «мандрівна» художня виставка «Революція Гідності: образи українського Майдану 2013-2014», яка минулого року повернулась до Посольства України.

З моменту відкриття Посольства України в США, традиційно великий інтерес американської публіки викликає щорічний «День відкритих дверей Посольства» (що, як правило, проходить на початку травня), протягом якого відвідувачі мають змогу поспілкуватися із співробітниками дипустанови, дізнатися більше про нашу країну, у т.ч. про останні події в її політичному та економічному житті, ознайомитися з культурними традиціями України, навчитися писати писанку, відвідати страви української кухні.

З неменшим інтересом американська громадськість відвідує й традиційні культурно-мистецькі та благодійні вечори в Посольстві. Особливою популярністю користуються концерти класичної та народної музики, організовані спільно з культурними та благодійними організаціями США «Revived Soldiers Ukraine», «US Ukrainian Activists», «International Club of DC», «Embassy Series» та «Things to do in DC».

Успішним прикладом співпраці силових структур США з Посольством України стало повернення картин Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» та П'єра Луї Гудро «Закохана пара» до національного фонду культурної спадщини.

У рамках роботи Посольства України з Конгресом США було здійснено ряд культурних та іміджевих проектів. Зокрема, широкого розголосу набув брифінг «Heroes Of Liberty: Enhancing Well Being, Resilience, And Civic Engagement Of UkrainianVeterans» за участі українських ветеранів, який привернув увагу до триваючої російської агресії та до важливості розвитку в Україні дієвої системи післявоєнної реабілітації.

На постійній основі ведеться культурно-іміджева співпраця з провідними політологічними центрами США. На початку 2020 р., в рамках такої співпраці, було проведено захід за участі українського режисера та колишнього в’язня Кремля Олега Сєнцова.

Великою і активною є українська громада США. Численні культурні та громадські заходи, гуманітарна допомога, лобіювання інтересів нашої країни в Америці – це далеко не повний перелік сфер і напрямків, у яких відіграють важливу роль і є активними гравцями організації української громади, зокрема: Український Конгресовий Комітет Америки, Українська Федерація Америки, Фундація «США-Україна», Українсько-американська координаційна рада, Вашингтонська група, Союз українок Америки, українські товариства юристів, інженерів та лікарів Америки, молодіжні організації СУМ та ПЛАСТ, організації «Нова українська хвиля», «Разом», «United Help Ukraine», «US Ukrainian Activists» та багато інших.

У багатьох містах США успішно працюють школи українознавства, яких в Америці налічується близько сорока. Функціонування цих шкіл базується на великому ентузіазмі громади і щирому бажанні зберегти і передати прийдешнім поколінням свою мову, культуру і традиції.

Окремим напрямком розвитку гуманітарного співробітництва є наукові обміни між Україною та США, що тривають з початку 90-х років та здійснюються переважно на кошти американського уряду. Відповідні програми фінансуються Конгресом, Державним департаментом та Агентством США з міжнародного розвитку і реалізуються через низку американських організацій, зокрема таких, як Рада з міжнародних досліджень та обмінів (IREX), Американські ради з міжнародної освіти, програм «Фулбрайт» та «Відкритий світ».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux