28 жовтня 2014 року Україна відзначила 70-ту річницю вигнання нацистських окупантів з України
День визволення України від фашистських загарбників — це свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України, в день річниці повного витіснення угорських та німецьких військ із найзахіднішого регіону теперішньої України — Закарпаття, яке відбулося 28 жовтня 1944 року в результаті здійснення радянськими з'єднаннями Східно-Карпатської наступальної операції.
У роки Другої світової війни Україна опинилася в епіцентрі жорстоких битв. За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських солдатів і офіцерів і майже 1,4 млн. військовополонених. На окупованій території України загинули близько 3,9 млн. осіб - кожен шостий мешканець. Понад 2 млн. українців були вивезені для примусової праці до Німеччини. Повністю або частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тис. сіл, близько 10 млн. людей залишилися без даху над головою, знищено понад 16 тис. промислових підприємств.
У своєму зверненні до співвітчизників з нагоди 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників Президент України Петро Порошенко підкреслив: «Саме тут, на нашій землі, значною мірою визначалася подальша доля світу. У розпал глобального протистояння на території України воюючі сторони провели майже половину всіх стратегічних оборонних і наступальних операцій. Тут було розгромлено більше 60 відсотків сухопутних сил Вермахту. Понад 9 мільйонів вихідців з України стали на бій з ворогом у складі Червоної армії. Ще мільйони українців воювали з нацистами та їх союзниками у складі УПА, у лавах радянських партизанських з'єднань, в рядах Війська Польського, американської, австралійської, британської, канадської армій, загонах французького, югославського та словацького опору».
Перші населені пункти України в районі східного Донбасу радянські війська звільнили в грудні 1942 року. Основні бої за звільнення України відбувалися з січня 1943 року по осінь 1944 року. У цей час на українській землі було зосереджено до половини всіх радянських військових сил.
23 серпня 1943 року був звільнений Харків, у вересні-жовтні цього ж року відбувалася битва за Дніпро, кульмінацією якої було вигнання фашистів з Києва. Закінчила цей етап війни Карпатська операція, яка розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року радянські війська звільнили Ужгород, а 28 жовтня вийшли до сучасного західного кордону України. Усього в 1943–1944 роках Збройні сили СРСР провели на території УРСР 15 наступальних операцій.
І сьогодні ми віддаємо данину пам’яті воїнам, які загинули в боях за звільнення України, і мирним жителям, що постраждали від дій нацистських окупантів. Україна завжди пам'ятатиме тих, хто ціною своїх життів захищав і визволяв її в роки воєнного лихоліття.
Ще не стерлися в пам’яті українського народу згадки про страхіття нацистської окупації, як частина території України знову опинилася під окупацією іноземної держави. Вкотре зі зброєю в руках український народ змушений відстоювати свободу, незалежність і територіальну цілісність своєї Вітчизни. Знову ллється кров.
Цинізм нинішньої ситуації полягає в тому, що на українські землі зі зброєю прийшла Росія, з народом якої та іншими народами колишнього СРСР українці пліч-о-пліч боролися проти нацистської навали.
Порушивши основоположні принципи міжнародного права, Будапештський меморандум про гарантії Україні внаслідок відмови від ядерної зброї, одним з підписантів якого є Російська Федерація, її регулярні війська окупували Автономну Республіку Крим, вторглися на схід України, надаючи підтримку терористам, які розв’язали справжню війну проти Української держави та Українського народу. Таким чином, Росія стала на шлях тих, проти кого 70 років тому виступив весь цивілізований світ.
Сьогодні агресивна політика Росії підкріплена безпрецедентно високим рівнем ультранаціоналістичних та шовіністичних настроїв росіян, вийшла за рамки суто українського виміру і сприймається світовою спільнотою як загроза міжнародному миру і безпеці.
Україна сподівається, що події 70-річного минулого, а також пам’ять про мільйони загиблих у Другій світовій війні та тисячі жертв нинішньої агресивної політики російської влади, змусять нинішнє керівництво РФ вдатися до реальних кроків, які б сприяли виведенню військ з окупованих територій, припиненню вогню, врегулюванню ситуації на Донбасі і в Криму на засадах поваги до територіальної цілісності, суверенітету і недоторканності міжнародно визнаних кордонів України.