Міжнародний день інвалідів щорічно відзначають 3 грудня. Ініціатором проведення цього символічного дня стала Організація Об'єднаних Націй, яка в 1992 році запропонувала заснувати таке свято на честь закінчення Десятиліття інвалідів, проголошеного в 1983 році.
Щорічне проведення 3 грудня Міжнародного дня інвалідів має на меті сприяти кращому розумінню проблем, з якими стикаються інвалідами, реалізації прав інвалідів та усвідомленню того, які переваги має залучення інвалідів до участі в різноманітних галузях політичного, соціального, економічного та культурного життя нашого суспільства. Цей День також повинен надавати нового імпульсу діяльності, направленої на досягнення головної мети, яка полягає у забезпеченні повної реалізації інвалідами своїх прав людини на основі справедливості та їхньої участі у житті суспільства, як це передбачено Всесвітньою програмою дій по відношенню до інвалідів, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН в 1982 році.
Україна була однією з перших держав, які відгукнулись на заклик ООН щодо щорічного проведення цього свята та закріпили його святкування на законодавчому рівні. Зокрема, 28 листопада 1992 року було прийняте Розпорядження Президента України «Про відзначення Міжнародного дня інвалідів в Україні», 27 листопада 1993 року – Указ Президента України «Про Міжнародний день інвалідів в Україні», 3 грудня 1998 року – Звернення Верховної Ради України з нагоди Міжнародного дня інвалідів.
З метою захисту прав інвалідів в Україні були ухвалені Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року №875-ХІІ та Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» від 06 жовтня 2005 року №961-ІV, ратифікована Конвенція ООН про права інвалідів, які визначають основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантують їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Також в нашій державі запроваджується інститут Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю. Відповідний Указ Президент України Петро Порошенко підписав 01 грудня 2014 року . Посада запроваджується відповідно до вимоги Конвенції ООН про права інвалідів та відповідно до пункту 28 частини першої статті 106 Конституції України.
Серед пріоритетних завдань роботи Уповноваженого — впровадження міжнародних стандартів інтеграції людей з інвалідністю у життя суспільства, виховання поваги до особливостей цих людей.
Сьогодні в Україні майже кожен 17-й громадянин має вади здоров’я, що кваліфікуються як інвалідність. Багато з них стикаються з проблемами, які заважають їхній повноцінній участі у житті громади, часто вони вимушені жити, практично виключеними з неї.
Не зважаючи на всі складності, з якими стикаються інваліди у житті, ці мужні люди демонструють велику сміливість і витривалість. Однак, хоча нас і продовжують надихати люди, які досягли великих перемог, їхні успіхи не повинні затьмарювати проблеми, з якими стикаються ті, хто живе в більш складних умовах і хто потребує нашої постійної допомоги і розуміння.