• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
День Конституції України
Опубліковано 28 червня 2015 року о 18:28

День Конституції України

 

28 червня в Україні відзначається державне свято - День Конституції України. Прийняття Основного Закону в 1996 році закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, започаткувало процес стабілізації суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації в країні.

Водночас сьогодні, в умовах російської агресії, коли питання збереження громадської єдності та територіальної цілісності досить гостро постало перед українським суспільством, є нагальна необхідність  внесення значних коректив до положень Основного закону держави.

Саме тому конституційна реформа має створити чітке правове підгрунття для подальшого функціонування України як по-справжньому демократичної, правової, конкурентоздатної держави, де найвищою цінністю є Людина.

Відтак ключовим завданням української влади є повномасштабне та всеосяжне реформування держави. Воно покликане сприяти успішному виконанню зобов’язань України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС та є відповіддю на потреби українського суспільства жити у правовій, демократичній та заможній державі. Процес реформування вже триває, ключові кроки та дії, для яких враховано як українські реалії, так і найкращий іноземний досвід, визначено. Російська агресія проти України не повинна і не буде неподоланною перешкодою на шляху реформування. Ми усвідомлюємо, що саме успіхи в перетворенні України є найкращою відповіддю на спроби Кремля зупинити розвиток нашої країни.

Для  створення реальних умов для початку реалізації реформ, Президентом України було прийняте рішення про розпуск старого Парламенту та дострокові вибори до нової Верховної Ради, які виявилися найбільш чесними, прозорими і демократичними в історії України. Була сформована реформаторська більшість, коаліційний Уряд, за який несе відповідальність вся коаліція, з чіткою програмою змін. І саме з цього моменту й починається відлік періоду реформ.

Наступним кроком у цьому напрямку було створення  Національної Ради Реформ, що складається з представників усіх гілок влади та експертів, громадянського суспільства для координації всіх реформаторських проектів.

Національна Рада Реформ активно координує поточний стан реформування держави та сприяє розбудові порядку денного всеохоплюючих змін у безпековій, антикорупційній, соціальній, судовій та дерегулятивній сферах.

Вже зараз можна констатувати, що реформи ще не на фініші, але вже й не на старті.

Масштабний наступ на корупцію триває. Оголошений Президентом минулого року «антикорупційний пакт», коли хабарі не дають і не приймають, потупово реалізовується, але для повного викорінення корупції необхідна співпраця державних органів і громадян України. Активно створюється законодавча база і розбудовується інфраструктура боротьби з корупцією. Ключове – безпрецедентно відкриті підбір та призначення Директора Національного антикорупційного бюро. Незалежна комісія з громадських авторитетів обирала серед приблизно 170 кандидатур. Вже в  жовтні цього року бюро має почати повноцінні розслідування.

Проведення судової реформи – одне з найскладніших, але вже зараз діють норми Закону України «Про право на справедливий суд», відбувається набір на посади нових суддів за новими правилами, а Вища Рада Юстиції рішуче оновлює свій склад, що сприятиме незаангажованій розбудові незалежного судочинства та судоустрою в Україні. Найближчим часом більше 300 суддів має бути звільнено у разі доведення причетності до корупційних дій.

Розпочато ухвалення законів, які регламентують реформу МВС, відокремлюють силові структури від політичних, створюють муніципальну варту та нову поліцію. Нова патрульна служба має покласти край поборам на дорогах, а реформа поліції має відбуватися в рамках нового конкурсного відбору місцевих прокурорів, заступників та працівників поліції.

Дерегуляція відбувається за правилом «чим менше правил – менше хабарів». Саме дерегуляція нарівні з приватизацією, деолігархізацією та демонополізацією вивільнить країну та економіку.

Перший важливий крок вже зроблено – внесено зміни до Бюджетного кодексу. Децентралізація вивільнила кошти з державного бюджету на користь місцевих влад, які вже зараз мають на 40% коштів більше, ніж раніше.

Слід зазначити, що децентралізація немає нічого спільного з федералізацією. Україна була, є і буде унітарною державою, а роль центру збільшиться виключно в питаннях національної оборони та безпеки, зовнішньої політики, боротьби з корупцією.

Конституційна Комісія має завершити опрацювання пропозицій внесення змін до Основного закону України в частині децентралізації, а Верховна Рада вже на цій сесії направити проект до Конституційного Суду України, щоб восени зміни були остаточно схвалені.

Слід зазначити, що Венеціанська комісія схвально оцінила зміни до Конституції України у частині децентралізації, зазначивши, що запропоновані зміни до Конституції в частині децентралізації значною мірою сумісні з Європейською хартією місцевого самоврядування. Наголошено, що у цілому поправки добре розроблені і заслуговують на підтримку.

Комісія особливо привітала скасування наглядових повноважень генерального прокурора, а також статтю щодо місцевого фінансування.

Створено абсолютно добровільний механізм об’єднання громад. Це позитивно впливає на стимулювання інвестицій, оскільки громада визначатиме, на яких умовах працюватиме інвестор.

 Базовим рівнем місцевого самоврядування визначено громаду, якій будуть «максимально передані» повноваження та фінансові ресурси. Крім того, запроваджується трирівнева система місцевого самоврядування із відповідним рівнем компетенції для виконання необхідних завдань.

 Запроваджуються базові принципи Європейської хартії місцевого самоврядування: його повсюдність, субсидіарність при розподілі повноважень, право місцевого самоврядування на частину загальнодержавних податків, аби побудувати абсолютно партнерські стосунки щодо наповнення бюджету і його реалізації.

Реформування оборонного сектору має відбуватися з чітким розумінням пріоритетності майбутнього членства в НАТО та сучасних потреб і загроз державі. Реформування оборони відбувається дуже активно, у тому числі завдяки волонтерам, які працюють у Міноборони.

Як наголосив Президент України Петро Порошенко у цьогорічному посланні до Верховної Ради України, відтермінування виборів більше ніколи не буде. Верховна Рада України має прийняти новий закон про місцеві вибори з відкритими списками.

Приватний бізнес не повинен тиснути на владу та встановлювати їй ультиматуми. Бізнес повинен бути відділений від влади.

Політичні партії мають фінансуватися з коштів Державного бюджету України. Це сприятиме деолігархизації та незалежності політичних сил в Україні.

За підтримки Верховної Ради України має бути підготовлено нові правила проведення приватизації більше 1800 підприємств.

Парламент має ухвалити закон про єдині принципи нарахування пенсій, щоб назавжди покінчити з особливими та спеціальними пенсійними забезпеченнями, які донедавна існували в крані.

Віднині тарифи повинні формуватися транспарентно і зрозуміло. Новий закон про умови формування тарифів має бути підготовлений найближчим часом.

Відзначаючи 19-у річницю Конституції України віримо, що Президент України та український Уряд роблять все можливе для ефективного впровадження реформ в Україні задля надійного та успішного майбутнього нашої держави й всіх громадян України.

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux