30 жовтня в рамках роботи 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН було виголошено Спільну заяву 36 держав щодо ситуації у сфері прав людини в тимчасово окупованій Росією Автономній Республіці Крим, ініціатором якої виступила Україна.
Міжнародне співтовариство вкотре висловило глибоке занепокоєння ситуацією в Криму у зв’язку з грубими порушеннями прав людини окупаційною владою півострову, що підтверджується у доповідях моніторингових місій міжнародних організацій.
Держави-члени ООН закликали російську владу негайно припинити всі порушення, що базуються на етнічній приналежності громадян, скасувати дискримінаційні закони, а також негайно звільнити незаконно заарештованих українських громадян, включаючи режисера Олега Сенцова, провести прозоре розслідування випадків вбивств та зникнень кримських татар та громадських активістів та притягнути до відповідальності винних у вказаних злочинах.
Співавтори заяви наголосили на необхідності повного доступу міжнародних місій з питань прав людини на територію Криму і міста Севастополя.
Оприлюднення Спільної заяви підтвердило незмінність міжнародної підтримки територіальної цілісності України в межах її міжнародно-визнаних кордонів та вимоги до Російської Федерації припинити грубо та систематично порушувати норми міжнародного права.
В МЗС України вкрай обурені цілеспрямованою політикою російської влади, спрямованою на знищення не лише Української держави та переслідування її громадян, але й усього, що може бути пов’язане з українською культурою.
Російська Федерація відверто ігнорує невпинні вимоги світової спільноти припинити системне порушення прав людини в окупованій Автономній Республіці Крим. У своєму прагненні знищити будь-який зв'язок окупованої території з рідною державою Москва продовжує масштабні утиски на півострові. Від цього страждають мільйони громадян України, передусім кримські татари та етнічні українці. Останніми жертвами її боротьби зі свободою слова та національною ідентичністю стали кримськотатарський телеканал “ATR” у Сімферополі та його співробітники Ліля Буджурова та Ельзара Іслямова, а також рідні активіста Ленура Іслямова.
Окреме занепокоєння викликають спроби Кремля відірвати потужну українську діаспору Росії від свого національного коріння. Ліквідація Федеральної національно-культурної автономії українців Росії та Об’єднання українців Росії, відмова у державній реєстрації „Українського Конгресу Росії”, заборона на в’їзд до РФ співголові регіональної громадської організації „Українці Москви” – громадянину України В.Гіржову, тиск на Бібліотеку української літератури свідчать про свідомі зусилля Російської Федерації позбавити власних громадян українського походження права на національно-етнічну ідентичність та культурно-освітній розвиток.
Розпалюючи ненависть до всього українського, Кремль намагається остаточно зруйнувати те, що колись слугувало основою для взаєморозуміння між нашими народами, та нагнітає в російському суспільстві атмосферу міжнаціональної ворожнечі.
Вимагаємо від Російської Федерації негайно припинити таку політику руйнації та у повному обсязі виконувати власні міжнародні зобов’язання як у сфері захисту прав людини, у т.ч. на окупованій нею території, так і у сфері забезпечення культурно-освітніх потреб національних меншин.
Закликаємо міжнародну спільноту не допустити розвитку подальшої агресії Росії проти України, яка поступово набуває більш загрозливого та антигуманного характеру.